Hotele, jak można się domyślić, produkują dość pokaźną ilość prania. Szlafroki, pościele, ręczniki, obrusy z restauracji – wszystko to musi być czyste i gotowe, by możliwe było odpowiednie przyjęcie kolejnych gości. Ile tego prania wychodzi „w sumie”?

Otóż to zależy – przede wszystkim od obłożenia hotelu oraz jego wielkości. Można jednak śmiało założyć, iż jeden zajęty pokój „wyprodukuje” od 3 do 5 kilogramów prania. Oznacza to, że 100- pokojowy hotel przy komplecie gości będzie zmuszony wyprać średnio 400 kilogramów najróżniejszych tekstyliów dziennie, nie licząc tu oczywiście obrusów oraz rzeczy spoza pokojów, które również mogą wymagać odświeżenia. Czy warto taką ilość prania zajmować się na miejscu, czy lepiej jest ją oddać zewnętrznej firmie?

Własna pralnia – oszczędność faktyczna, czy pozorna?

Własna chemiczna pralnia, czy nawet pralnia wodna znajdująca się w hotelu jest zwykle dość problematyczna. Potrzebne jest odpowiednie przystosowanie konkretnego pomieszczenia oraz zakup całego sprzętu koniecznego do przeprowadzenia procesu prania, suszenia, prasowania i czasami także maglowania. Konieczni są jeszcze pracownicy, którzy całego procesu będą pilnować, co dodatkowo zwiększa koszty procederu. Do całości dochodzą jeszcze środki chemiczne, woda oraz prąd, przez co po wybudowaniu własnej pralni może się okazać, iż ten jednorazowy wydatek nie przyniesie oczekiwanych oszczędności.

Korzystanie z usług pralni zewnętrznej

Pralnia dla hoteli ma natomiast sporo zalet, których nie widać jest na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim, jest to znaczna oszczędność czasu dla wszystkich pracowników zajmujących się tekstyliami – wystarczy odpowiedni wózek do zbierania prania, który wystarczy potem przekazać osobie zbierającej tekstylia. Pozwala to tym samym odciąć całkowicie koszty zatrudnienia dodatkowych pracowników, gdyż może to zrobić każda osoba zajmująca się czyszczeniem pokojów bez większego ubytku czasu. Nie trzeba też inwestować żadnych pieniędzy na remont piwnicy czy na nowe maszyny, trzeba jedynie liczyć koszty prania wystawione przez zewnętrzną firmę. Tutaj warto wspomnieć, iż pralnie z większych miast posiadające wielu klientów pozwalają na negocjację kosztów usługi, co pozwoli na kolejne zmniejszenie kosztów. Ostatnią zaletą jest większa żywotność tekstyliów, a co za tym idzie – mniejsze koszty ich wymiany. Firmy zewnętrzne to specjaliści w dziedzinie prania posiadający wysokiej jakości urządzenia, co gwarantuje dłuższą żywotność hotelowej pościeli, obrusów czy firan.

Jak więc widać, własna pralnia jest opcją, która nie musi przynieść oczekiwanych oszczędności – większe zużycie pieniędzy na media, pracowników oraz konieczność przystosowania całego pomieszczenia może okazać się kosztem poważniejszym niż nawet kilkuletnie korzystanie z usług firmy zewnętrznej, Szczególnie tyczy się to pralni w większych miastach, które są w stanie zaoferować znacznie lepszą ofertę ze względu na większą ilość klientów. Jakość też jest nieporównywalna, dlatego jeżeli macie opcję skorzystania z usług firmy zewnętrznej, zdecydowanie weźcie ją pod uwagę.